Tisková zpráva
Praha, 29. února 2024
Skončila dvaadvacátá Malá inventura. Po jarní pauze bude šířit praskliny v šesti dalších městech ČR
Skončil dvaadvacátý ročník festivalu nového divadla Malá inventura. V rámci devítidenního „maratónu", jehož leitmotivem byla prasklina, se na devatenácti pražských scénách představilo přes padesát událostí – divadelních, tanečních, objektových či multimediálních představení, performancí a dalších akcí. Festival zmapoval ty nejzajímavější divadelní počiny za uplynulý rok – mezi publikem zvláště zarezonovala představení Climax, Šmejdi útočí, Happy Hour, Moskoviáda, WOODS DON'T VAPORIZE, Lonesome COWBOY, Z Popela nebo například GEO etablovaných umělců a umělkyň, ale velkou pozornost na sebe strhli také nováčci na scéně, kteří představili projekty s často velmi poetickými názvy jako je Krajky a vrtačky nebo Louskáček: zeleninový balet. Uděleny byly i bienální ceny Česká divadelní DNA výrazným osobnostem a počinům, jež mimořádným způsobem přispívají k rozvoji nového divadla a živé kultury. Díky své dlouholeté tradici, mezinárodní účasti a oblíbenosti u publika, patří Malá inventura k významným akcím i v evropském kontextu.
Doprovodný program festivalu byl letos opět obsáhlý a rozmanitý. Vedle klasických servisních a networkingových formátů jako je burza projektů Sbal ho/ji/to!, vyjeli festivaloví návštěvníci na výlet s PerformanceBusem do Valdštejnské lodžie v Jičíně, diskusní setkání Ne-viditelná dramaturgie neformálně propojilo divadelní dramaturgy a dramaturgyně, akce s názvem reGenerace se zaměřila na spolupráci různých generací na divadelní a taneční scéně, Sympozium ART-IN-RES zase otevřelo téma rezidenčních pobytů v České republice. V rámci workshopu, který pořádala Malá inventura společně s Kreativní Prahou, proběhly debaty s experty, které se soustředily na situaci kulturních a kreativních odvětví ve střední Evropě. Festival také přinesl žánr intimní formy diskuze, ke které diváky motivovaly kartičky s podněty, dotazy či úkoly pod názvem Ne-viditelné diskuze.
„Dvaadvacátý ročník, to je neuvěřitelné číslo, stále nás překvapuje, že jsme se dostali tak daleko,“ říká ředitelka festivalu Adriana Světlíková. „Znovu nás potěšila vysoká návštěvnost, dle prvních odhadů opět nad 90 % kapacity scén; mnohdy jsme dokonce museli navyšovat kapacitu a divadla doslova praskala ve švech. Pražská Malá inventura skončila, ale příznivci nového divadla v regionech se již nyní můžou těšit na Malé inventury hned v šesti dalších městech: od června do listopadu se dá festival na cestu do Kuksu, Jičína, Jihlavy, Českých Budějovic, Karlových Varů a Rožnova pod Radhoštěm!“
„Malá inventura se trvale těší zájmu programerů z regionů ČR, ale tradičně i ze zahraničí. Umělci prezentovaní na festivalu ukázali, že současné divadlo a tanec v České republice má co nabídnout i (a zejména) v mezinárodním kontextu. Zrodily se nové mezinárodní spolupráce a nabídky k hostování. Česká díla se budou uvádět v zahraničí, předjednané jsou například větší akce v Dánsku a Polsku, ale umělci, jak doufáme, vyjedou například do Německa či Bulharska.“ říká umělecký ředitel festivalu Petr Pola a zároveň dodává: „Malá inventura s radostí šířila praskliny do všech koutů i zákoutí Prahy. Díky festivalovým hostům se dále šíří i do regionů a za naše hranice. Umělci a umělkyně pro to udělali vše, stejně jako festivalový tým. A kdo nevěří, ať zavře oči a nechá imaginaci dělat svou práci."
Festival Malá inventura pořádala NOVÁ SÍŤ z.s. ve spolupráci s festivalovými scénami, partnery v regionech ČR i jednotlivými projekty.
Děkujeme všem partnerům festivalu!
Kontakt pro média:
Mgr. Johana Mravcová
+420 605 751 290
Malá inventura – festival nového divadla
www.malainventura.cz
www.novasit.cz